Пластикові вікна зарекомендували себе як надійні конструкції, що захищають приміщення від шуму, втрати тепла, забезпечуючи безпеку і комфорт. Виробники надають гарантію на тривалий період експлуатації. Але це не означає, що протягом гарантійного терміну вікна не потребують обслуговування.
Навіть якщо встановлено якісне вікно, а його використання відбувається дуже акуратно, неминучі природні зміни. Наприклад, стулка конструкції просідає під власною вагою, змазка на фурнітурі висихає, ущільнювачі під впливом зовнішніх факторів втрачають еластичність.
Щоб уникнути цього, потрібно регулярне обслуговування вікна, догляд за всіма елементами. Це підвищує довговічність, покращує енергоефективність, зберігає функціональність.
Чому потрібно регулярне обслуговування пластикових вікон?
Регулярне обслуговування пластикових вікон необхідне для наступного:
- подовження терміну служби;
- попередження поломок і збоїв у роботі;
- підтримання герметичності та енергоефективності;
- забезпечення безпеки і комфорту в домі.
Якщо вікна не обслуговувати, неминучі негативні наслідки, а саме:
- Ущільнювач, на якому накопичується бруд, втрачає еластичність. Притиск стає неплотним, тому збільшується навантаження на ручку. Від систематичного продування всередині рами може з'явитися брудна смуга.
- В фурнітурі збільшується тертя, особливо швидко і помітно – в кутовій передачі та середніх замках. Через це ручка не опускається строго вниз, не дозволяючи щільно закрити стулку. Можлива поломка ручки, приводу, обрив середнього притиска, кутової передачі, розрив у місцях з'єднань.
- Стулка просідає, тому заїдає під час відкривання і закривання, виникає продування.
Основні елементи пластикового вікна, що потребують догляду
Перелік елементів пластикової віконної конструкції, що потребують регулярного догляду:
- віконні рами;
- фурнітура – ручки, замки, петлі;
- ущільнювачі;
- дренажні отвори;
- склопакети.
Коли і як часто потрібно обслуговувати пластикові вікна?
Фахівці рекомендують обслуговувати та проводити сервіс пластикових вікон двічі на рік. Існує алгоритм дій, які потрібно здійснювати, навіть якщо з конструкцією все в порядку.
Крім того, вікна регулюють в залежності від сезону. При монтажі вікон їх встановлюють у нейтральний режим, що дозволяє стулкам ідеально прилягати до поверхні профілю, створюючи повну герметизацію. Кілька років конструкція не потребує додаткової регулювання. Але з часом внаслідок природних змін з'являються протяги, запотівання, крига. Тоді потрібна сезонна настройка. У її необхідності можна переконатися, поклавши лист паперу між профілем і стулкою. Якщо в закритому стані лист легко виймається – потрібна регулювання.
Для налаштування в торцевій частині вікна є спеціальні механізми – цапфи. Змінюючи їх положення, можна відрегулювати вікно на більшу або меншу ступінь прилегання.
Крім того, слід постійно моніторити загальний стан віконної конструкції. Ознаками того, що потрібен ремонт, є появлення скрипу, погана герметичність, ускладнене відкриття і закриття стулки.
Покрокова інструкція по обслуговуванню пластикових вікон
Для обслуговування вікна спочатку потрібно провести ретельний огляд рами, скла, ущільнювачів, фурнітури.
Слід звернути увагу на наявність тріщин, сколів, інших видимих дефектів. Ущільнювачі повинні забезпечувати повну герметичність, фурнітура – надійно фіксувати конструкцію в закритому положенні. Якщо функції не виконуються в повному обсязі, потрібна регулювання, заміна, ремонт.
Потім проводиться чистка рам і склопакетів. Пластик рекомендується мити губкою або м’якою тканиною, використовуючи миючі засоби. Можна використовувати мильний розчин. Якщо є можливість – придбати спеціальний засіб для догляду за вікнами ПВХ. Вони не тільки очищають бруд, але і позбавляють від мікротріщин, відновлюючи гладкість поверхні. Скло краще мити спеціальними засобами для скла або посуду.
Чистка і перевірка фурнітури
Необхідно періодично чистити і змащувати фурнітуру, тоді вона довго служитиме без ремонту.
Спочатку потрібно відкрити стулку, м’якою тканиною видалити стару змазку. Свіжу змазку слід розпорошувати у всі місця по периметру стулки, де є отвори і цапфи, у замки і петлі. Потім потрібно кілька разів відкрити і закрити стулку, обертати ручку вверх і вниз.
Догляд за ущільнювачами
Ущільнювачі на пластикових вікнах мають рельєфну структуру. Матеріал ущільнювачів стійкий до перепадів температури, до впливу інших факторів зовнішнього середовища. Щоб продовжити термін експлуатації гумового ущільнювача, потрібно регулярно очищати його від бруду, після чого – оновлювати захисний шар. Для цього використовують спеціальний засіб на основі силікону або звичайний гліцерин.
Якщо ущільнювач пересох і втратив еластичність, розумніше його замінити новим.
Перевірка і очищення дренажних отворів
Щоб перевірити справність дренажної системи вікна, потрібно відкрити стулку і налити трохи води біля отвору. Якщо вода пішла – все в порядку. Якщо ні – доведеться прочистити систему. Зробити це можна зубочисткою, дротом або скористатися пилососом.
Регулювання вікон
Регулювальні роботи потрібні при виявленні наступних проблем:
- ускладнене відкривання і закривання стулки;
- порушена герметичність;
- стулка провисає.
Регулювання проводиться коригуванням віконної стулки на петлях – обертанням регулювальних гвинтів (з допомогою шестигранного ключа).
Поради щодо вибору засобів для обслуговування пластикових вікон
Для обслуговування пластикових вікон слід вибирати спеціальні засоби, які підходять для матеріалів конструкції.
Фурнітуру краще обробляти змазкою, що не містить кислот. Оптимальний варіант – силіконова змазка в балончику. Вона зазвичай оснащена тонкою трубочкою, завдяки якій легко направити засіб у потрібне місце.
Щоб не пошкодити раму і скло, слід вибирати м’які миючі засоби (не порошкові чи абразивні), що не містять лугів, ацетону чи кислот. Краще користуватися спеціальними розчинами, призначеними для миття пластикових рам і стекол.
Професійне обслуговування пластикових вікон
Якщо вікна експлуатуються без нарікань, цілком можливо обслуговувати їх самостійно. Достатньо періодично мити конструкцію, чистити, змазувати фурнітуру та ущільнювачі. Якщо з’являються неполадки, краще звернутися до професіоналів.
Викликати майстра по обслуговуванню пластикових вікон слід в наступних випадках:
- фурнітура швидко забруднюється, видні сліди змазки;
- треба прикладати зусилля, щоб відкрити або закрити стулку;
- при відкриванні стулки на рамі залишаються темні смуги – це свідчить про наявність продування;
- видно провисання, асиметрія базової геометрії вікна, помітні щілини.
Спеціалісти, які мають досвід і навички в обслуговуванні вікон, а також оснащені необхідними інструментами, швидко виявляють причину проблеми і усувають її.
Дотримуючись графіка догляду за пластиковими вікнами і користуючись професійними послугами сервісного обслуговування, ви надовго збережете функціональність і відмінний вигляд своїх вікон.